Mentőigazgató: még ezen a héten kivizsgáljuk az ügyet

Megdöbbentő esetről számolt be lapunknak egy kolozsvári hölgy: február másodikán, hívnia kellett az 112-es sürgősségi számot, ugyanis édesanyja barátja nagyon rosszul érezte magát.

– Vasárnap édesanyám barátja rosszul lett, hívnom kellett a mentőt, ugyanis az értési és beszélési nehézségekkel küszködő 68 éves férfi n sztrókra utaló tünetek jelentkeztek. A mentőszolgálat munkatársainak a helyszínre érkezését követően rendkívül felháborító dolog történt. Anyanyelvén, azaz magyarul próbáltam megnyugtatni az idős férfi t, hogy itt vannak a mentőszolgálat munkatársai, az orvos gondozásba veszi, s minden rendben lesz. Egyértelmű volt, hogy csak hozzá szólok, vele beszélek, őt nyugtatom. A román nemzetiségű mentőorvos azonnal rám szólt, hogy beszéljek románul. A helyzetre való tekintettel nem akartam reagálni, hagytam, hogy végezze a dolgát – mesélte lapunknak Sz. Cs., aki azt kérte, a kitettség miatt csupán a család- és keresztneve iniciáléit használjuk.

A hölgy arról is beszámolt, hogy a mentőorvos akkor is ingerült hangon követelte a román nyelv használatát, amikor a magánlakásban a nagyothalló édesanyjának anyanyelvén, azaz magyarul magyarázta, mi történik a barátjával, a hölgy ugyanis nagyon aggódott a férfi egészségi állapota miatt.

– A kezelőorvos ekkor is igen ingerülten szólt hozzám. Ekkor már jeleztem neki, hogy nem az orvosi ellátással kapcsolatos beszélgetés folyik, hanem csupán anyanyelvén elmagyarázza az édesanyjának a helyzetet, hogy jobban megértse. A férfi azt követelte, hogy a magyarázat román nyelven hangozzon el – számolt be a Szabadságnak az esetről a hölgy.

Sz. Cs. megítélése szerint a mentős csapat példásan végezte feladatát, még a páciens cipőjének a feladásánál is segített.

Panaszlevél a mentőszolgálat vezetőségéhez

A Kolozs Megyei Mentőszolgálathoz intézett panaszlevélben a hölgy kiemelte: emberi, szociokulturális és jogi szempontból elfogadhatatlan volt a mentőorvos viselkedése és reakciója. „Azt kérem, olyan intézkedéseket foganatosítsanak, amelyek szavatolják az ilyen esetek megelőzését olyan városban, amelyben sok magyar anyanyelvű nyugdíjas él, illetve más nemzeti kisebbségek is, mint például a romák vagy pakisztáni, indiai vendégmunkások vagy akár ukrajnai háborús menekültek.

Ugyanakkor arra kéri a Kolozs Megyei Mentőszolgálat vezetőségét, tájékoztassák az elrendelt intézkedésekről.

– Édesanyám barátja jobban érzi magát, az ideggyógyászaton kezelik. A sors iróniája, hogy az egészségügyi intézmény épületében román, magyar és angol nyelvű útbaigazító feliratok találhatók – jegyezte meg Sz. Cs. Az esetet nagyon felháborítónak, sőt mellbevágónak tartja, főleg mert bajban levő, sürgős orvosi ellátásra szoruló, agyvérzésgyanús idős férfi , illetve nagyothalló nyugdíjas hölgy jelenlétében történt az állami alkalmazott kirohanása.

– Urrá lett rajtam a kiszolgáltatottság érzése, hiszen a román nyelv használatát követelő kezelőorvos éppen a szinte önkívületi állapotban lévő férfi t látta el. Olyan személy részéről ért a megalázás és a nyelvi diszkrimináció, akit mi hívtunk segítségül. Úgy érzem, visszaélt ezzel a helyzettel, eljátszotta a kiskirályt. Kérdés, vajon hány idős magyar személlyel cselekedte még ugyanezt – fogalmazott a nő.

Az eset kapcsán Sz. Cs. számára visszaköszönt a rossz emlékű, szélsőségesen nacionalista volt kolozsvári polgármester, Gheorghe Funar fémjelezte időszak, amikor az utcán és a tömegközlekedési járműveken gyakran fordultak elő ilyen esetek.

– Nem gondoltam volna, hogy Kolozsváron 2025-ben ilyesmi még előfordulhat. Korántsem a bosszúvágy, a retorzió érzése vezérel, csupán azt szeretném elérni, hogy többé ne fordulhasson elő ilyen – nyilatkozta a Szabadságnak a hölgy.

Az illetékes hatóságok fellépésére van szükség

Sz. Cs. a panaszlevél megfogalmazása és a helyzet kezelése szempontjából jogi segítségért fordult Csoma Botond jogászhoz, az RMDSZ Kolozs megyei parlamenti képviselőjéhez. – Rendkívül súlyosként értékelem az esetet, főleg azért, mert orvos megnyilvánulásáról van szó, aki ebben az esetben az állami mentőszolgálat szakembereként látott el beteget, azaz orvosi segítséget nyújtott. A diszkriminációt tulajdonképpen a segítségnyújtó követte el a rászorulóval, azaz a kiszolgáltatott emberrel szemben is – fogalmazott az érdekvédelmi szervezet képviselője.

Csoma hozzátette: az eset erkölcsi és jogi szempontból is súlyos, mert az incidens magánbeszélgetés közben, magánlakásban történt olyan orvos részéről, aki ráadásul közpénzből működő egészségügyi intézmény alkalmazottja.

– Külön figyelmet igényel az a tény, hogy a hozzátartozó anyanyelvén próbált kommunikálni az agyvérzésgyanús beteggel, az orvos pedig rászólt, hogy románul beszéljen. S ez nem egyszer, hanem kétszer fordult elő. Az ismétlés akkor következik be, amikor a sértett fél nagyothalló édesanyjával beszél annak magánlakásán. Diszkriminatív és embertelen megnyilvánulás és magatartás – hangsúlyozta az RMDSZ parlamenti képviselője.

Csoma kijelentette: átnézte a feljelentést, a magyar érdekvédelmi szervezet képviseletében egyeztetett a sértett féllel az ügyről.

– Egyeztettem Vass Leventével, az RMDSZ Maros megyei parlamenti képviselőjével, aki az alsóház egészségügyi bizottságának a tagja, akivel a Kolozs Megyei Egészségügyi Igazgatósághoz és az egészségügyi minisztériumhoz közösen fordulunk nyilvános magyarázatért. Jómagam a parlamentben is szóvá fogom tenni az esetet, elmondom, mennyire embertelen rászólni olyan emberre, aki orvosi segítséget kér, hogy ne használja az anyanyelvét, s egy magánlakásban zajló beszélgetés során feltétlenül beszéljen románul. Úgy gondolom, egyértelmű fellépésre van szükség az illetékes hatóságok részéről – fejtette ki a parlamenti képviselő.

Az alsóház tagját arról is kérdeztük: szerinte az állami alkalmazott megnyilvánulása a romániai politikai helyzet, az utóbbi hónapok fejleményei, a nacionalista erők térnyerése kapcsán tört a felszínre.

– Szerintem ezt az esetet nem csak ezek befolyásolták. Tény, hogy a húsz évvel ezelőtti helyzethez képest a román– magyar etnikumközi kapcsolatok nagyon sokat javultak, viszont még mindig vannak olyan emberek, mint a mentőszolgálat munkatársa. Ők azt gondolják, hogy nekünk, magyaroknak csak otthon, családi körben szabad használnunk az anyanyelvünket. De lám, ez az orvos még ott is azt követelte, hogy románul beszéljenek – fogalmazott Csoma Botond.

A parlamenti képviselőtől azt is megkérdeztük, tud-e ilyen jellegű esetekről. – Nemrég egy taxis szólt rá a hátsó ülésen helyet foglaló ügyfelekre, hogy ne folytassanak magyar nyelvű beszélgetést. Ebben az esetben megtörtént a felelősségre vonás, és az illetőt megbüntették. Szintén néhány évvel ezelőtt a kolozsvári Mócok útján található gyermekkórház ortopédiai sürgősségén szólt rá a kezelőorvos a gyermekre, és azt kifogásolta, hogy nem beszél megfelelően románul – emlékeztetett a magyar érdekvédelmi szervezet képviselője.

Az ügy kapcsán Horea Simu, a Kolozs Megyei Mentőszolgálat igazgatója a Szabadságnak elmondta: megkapták a panaszlevelet, kivizsgálják az ügyet, ám ő pillanatnyilag nem tartózkodik Kolozsváron.

– Úgy értettem, hogy mentőszolgálatunk képviselője csodálatosan ellátta a feladatát, ám azt kérte, a jelenlevők románul beszéljenek, hogy a páciens érdekében minden információhoz hozzáférhessen. Jelenleg ennél többet nem tudok mondani. Meghallgatjuk az érintett alkalmazottunk változatát, még ezen a héten kivizsgáljuk az ügyet, és választ adunk a panaszlevélre – jelentette ki lapunknak az igazgató.

(Forrás: szabadsag.ro; Fotó: Rohonyi D. Iván)

Kommentek